11.01 2018

“Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak”

“Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak”

YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NDEN ‘YÜZ YILLIK YALNIZLIK KUDÜS MESCİD-İ AKSA’ FOTOĞRAF SERGİSİ

Yeşilyurt Belediyesi, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in Mirac’a yükseldiği, İslam Coğrafyasının kalbi ve ruhunu temsil eden, Müslümanların ilk kıblesinin yer aldığı Kudüs’te Filistin Halkına yönelik İsrail devletinin oluşturduğu baskı ve zulüme dikkat çekmek, toplumda farkındalık oluşturmak adına ‘Yüz Yıllık Yalnızlık Kudüs Mescid-i Aksa’ isimli fotoğraf sergisi açacak.

FOTOĞRAF SERGİSİ 12 OCAK CUMA GÜNÜ 11:00’DE SOYKAN PARKI YENİ CAMİ ÖNÜNDE

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, açılacak fotoğraf sergisiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Müslümanların ilk kıblesinin bulunduğu Kudüs sonsuza kadar Filistin’in başkenti olarak kalacaktır. Üç semavi dine mensup insanların Osmanlı İmparatorluğu idaresi altında özgür, hür ve barış içerisinde yaşamasına rağmen son yıllarda terör devleti İsrail’in baskı ve zulmüyle karşı karşıya kalan Kudüs’e sahip çıkan Filistin halkının haklı mücadelesine destek veriyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun o bölgeden ayrıldığı 1917 yılından bugüne kadar insan haklarının ayaklar altına alındığını görmekteyiz. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin hiçbir geçerli yanı yoktur, Müslümanlar olarak bizim için bu karar yok hükmündedir. Kudüs tüm Müslümanların kalbi ve ruhudur, bizim onurumuz ve şerefimiz olan Kudüs’ü savunmak her Müslümanın görevidir. Kan ve gözyaşının eksik olmadığı Kudüs’te dini ve tarihi mekânlara canı pahasına sahip çıkan Filistin halkının verdiği onurlu ve şerefli mücadeleyi sanatsal etkinliklerle toplumun daha geniş kesimlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda fotoğraf sanatçısı Ahmet Berber’in objektifine yansıyan Kudüs karelerinden oluşan ‘Yüz Yıllık Yalnızlık Kudüs Mescidi Aksa’ isimli fotoğraf sergisi 12 Ocak Cuma günü saat 11:00’de Soykan Parkı Yeni Cami önündeki alanda açılacaktır. Hedefimiz; ilk kıblemiz olan, etrafı mübarek kılınmış işgal altındaki Kudüs ile ilgili toplumda doğru ve kalıcı bir bilinç oluşturmaktır. Kudüs’te ki dini ve tarihi mekânların yanı sıra İsrail’in zulmüne boyun eğmeyen onurlu Filistin’li kardeşlerimizin verdikleri tarihi direnişten farklı kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergimize tüm halkımızı, basın mensuplarımızı ve sanatseverleri bekliyoruz. Yeşilyurt Kent Konseyimiz ile ortaklaşa açacağımız sergide 80’e yakın Kudüs ve Filistin halkından farklı kareler yer alacak.” dedi.  

“Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak” “Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak” “Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak” “Hedef; Kudüs’le İlgili Farkındalık Oluşturmak”