05.09 2017

Polat, “Arakan’da Yaşanan Vahşete Sessiz Kalmayalım”

Polat, “Arakan’da Yaşanan Vahşete Sessiz Kalmayalım”

YEŞİLYURT BELEDİYE MECLİSİ EYLÜL AYI TOPLANTISINI YAPTI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Eylül Ayı Meclis Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Myanmar Hükümetinin Arakan’da yaşayan Müslüman kardeşlerimize yönelik ağır saldırılarını ve katliamını nefretle kınıyoruz.  Vicdanları sızlatan bu tür alçakça saldırıların bir an önce son bulmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Meclisi, MAŞTİ karşısındaki Yeşilyurt Belediyesi hizmet binası toplantı salonunda Eylül ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında gerçekleşen toplantı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Mazeretli olduklarını yazılı dilekçeyle gönderen Meclis Üyelerinden Ahmet Keleş, Fadıl Çiçek ve Şükran Gönültaş toplantıya katılmadı.

Açılış ve yoklamanın ardından öncelikle 01 Ağustos 2017 tarihli Ağustos ayı toplantısının karar özeti oy birliği ile kabul edilirken ardından gündemdeki maddeler tek tek görüşüldü.

“MÜSLÜMANLARA YÖNELİK KATLİAMLAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR”

Toplantının başında Malatyalıların ve Belediye Meclis Üyelerinin Kurban Bayramını tebrik ederek kutlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Myanmar’daki Budistlerin Müslümanlara yönelik şiddeti ve katliamını kınadı.

Arakan’da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getiren Başkan Polat, “Suriye'de, Yemen'de, Irak'ta, Afganistan'da, Arakan’da ve dünyanın her yerinde Müslüman kardeşlerimiz ne yazık ki büyük saldırılar ve insanlık dışı muamelelerle karşı karşıyadır. Müslümanların topluca katledildiği bu alçak saldırıları şiddetle kınıyoruz. Myanmar'daki Müslüman kardeşlerimiz zalim Budist yönetimi tarafından kadın çocuk yaşlı demeden canlı canlı yakılıp, evlerinden, yurtlarından kovuluyorlar. Bu yaşananlar kabul edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır, görüntüleri izlediğimizde kanımız donuyor, insanlığımızdan utanır hale geliyoruz.  Yeşilyurt Belediye Meclisi olarak Myanmar Hükümetinin Arakan’da yaşayan Müslüman kardeşlerimize yönelik ağır saldırılarını ve katliamını nefretle kınarken, vicdanları sızlatan bu tür alçakça saldırıların bir an önce son bulmasını ümit ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti dışında dünyadaki diğer ülkelerin bu zulme sessiz kalması ise çok düşündürücüdür. Masum bir insanı katletmek bütün insanlığı katletmektir, soykırım asla kabul edilemeyecek bir insanlık suçudur ve şu anda farklı ülkelerde yaşayan Müslümanlar bu tür zulümlerin hedefi haline gelmiştir. Arakan başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde yaşanan katliamlar bir an önce durdurulmalıdır” diye konuştu.

Ağırlıkla imar maddelerinin görüşüldüğü toplantıda beş madde İmar Komisyonu raporu doğrultusunda Ekim ayı toplantısında görüşülmek üzere ertelenmesine karar verilirken, dokuz madde ise görüşüldükten sonra onaylandı. Toplantının altı maddesi ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 24. maddesi gereğince İmar Komisyonuna havale edildi. 

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Çırmıktı Atılgan sokakta bulunan eski Emniyet Binası yerine yaptırılacak park alanına İlhan Akıncı’nın adının verilmesini onaylayan Belediye Meclisi, Yeşilyurt Belediyesi ile Malatya Önder İmam Hatipliler Derneği arasında “Gençlerin Geleceği ve Değerler Eğitimi” Projesinin imzalanmasına karar verdi. 

POLAT, “KAÇAK YAPILAŞMAYA ASLA İZİN VERMEYİZ”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Kozluk mahallesi 136 ada 126, 127 ve 128 nolu parsellerde imar planı tadilatı değişikliğine yönelik gündem maddesinin görüşüldüğü sırada söz alan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanataş’ın “Yeşilyurt’un farklı bölgelerinde kaçak yapılaşma oluyor, ben öyle görüyorum, bu konuda ne tür önlemler alınıyor, Belediye takip ediyor mu?” şeklindeki sorusuna verdiği yanıtta “İlçemizde kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyiz. Gerekli takibatlar titizlikle yapılmaktadır” dedi.

Başkan Polat konuşmasının devamında, “İlçemizin farklı bölgelerinde kaçak yapılaşmaya giden vatandaşlara gerekli cezalar verilmektedir, bu konuda yasal çerçevede tüm önlemleri aldık. Kaçak yapı yapan kim varsa cezasını öder. Yeşilyurt Belediyesi ekipleri bu konularda gerekli takibatları ve tespitleri yapmaktadır” dedi.

HAYRETTİN ABACI’NIN İSMİ, YEŞİLYURT’TA YAŞATILACAK

2017 Yılı Mart ayında hayatını kaybeden Malatya Barosu eski Başkanlarından Avukat Hayrettin Abacı’nın isminin Yeşilyurt İlçesinde yaşadığı mahalleye verilmesiyle ilgili Yeşilyurt Belediye Meclisinden karar çıktı. Toplantıda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Günnur Tabel’in “Rahmetli Hayrettin Abacı’nın ismini İlçemizdeki cadde, sokak veya park alanına verilmesini istiyoruz” şeklindeki konuşmasından sonra karşılıklı görüş alış verişleri yapıldı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ta “Meclis Üyelerimiz bu konuda sözlü veya yazılı önerge verirlerse, Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale ederiz, bir sonraki toplantımızda görüşürüz” şeklindeki açıklamasından sonra Meclis Üyelerinden Ramazan Yakıcı, Mehmet Şireci ve Günnur Tabel sözlü olarak “Avukat Hayrettin Abacı’nın isminin yaşadığı mahalleye verilmesi” önergesini sundular.

Meclis Üyeleri tarafından kabul edilen önerge Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi.  

EKİM AYI TOPLANTISI ÜÇ EKİM’DE

Eylül ayı çalışmalarını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantısını 03 Ekim 2017 Salı günü saat 14.00’da Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki İdari binanın toplantı salonunda gerçekleştirecek.

“HİZMET BİNASI SORUNUMUZU MALİYETSİZ ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK”

Eylül ayı toplantısında alınan kararların Malatya ve Yeşilyurt İlçesine hayırlı olmasını temenni eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Birimlerinin yeni hizmet binalarına taşındığını, vatandaşların tüm işlemlerinin artık daha hızlı ve süratle yapıldığını söyledi.

Yeni Hizmet Binalarının Yeşilyurt’a hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Polat, CHP’li Meclis Üyesi Günnur Tabel’in “Yeşilyurt Belediyesine güzel bir bina daha iyi olurdu” şeklindeki düşüncesini paylaşması üzerine yaptığı açıklamada, “Burası 26 dönümlük bir alan, buranın 13 dönümü Yeşilyurt Belediyesinin diğer 13 dönümü Malatya Büyükşehir Belediyesine ait. Baştan aşağıya yeniden bir bina yaptığımız zaman yeri ve hizmet alanlarıyla Yeşilyurt Belediyesine yakışır düzeyde olmalıdır. Son teknolojik teknik alt yapısıyla, iç ve dış mimarisi, hizmet alanları ve bulunduğu bölge itibariyle her şeyiyle dört dörtlük yapmalıyız. Yeşilyurt Belediyesinin tüm birimlerinin aynı çatı altında toplandığı, her şeyiyle ilçemize layık güzel ve modern bir hizmet binası kim istemez ki, en çok biz isteriz. Şu anda bizler yeni bir hizmet binası yapmak için büyük bir bütçe ayırmamız lazım, bizler göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yeni bir hizmet binasını acil eylem planı içerisine dâhil etmedik, çünkü ondan önce yapmamız gereken başka hizmetlerimiz var. Yeşilyurt Belediyesinde öncelikle kurumsallaşma ve sistematik bir çalışma anlayışını yerleştirmemiz gerekiyor.  Yeni taşındığımız binaların iç ve dış bakımlarını yapıp gerekli yenileme ve alt yapılarını hallettikten sonra bize her hangi bir maliyeti olmadan hizmete sunduk. Maliyetsiz bir şekilde hizmet binası sorunumuzu çözmüş olduk. İleriki yıllarda Yeşilyurt Belediyesinin gelir ve gideri, bütçesi, sistemi oturduğu zaman çok güzel bir hizmet binası elbette yapılır. Yeni binayı yaparken mutlaka halkımızın görüşü ve düşüncesi alınacaktır. Alternatif yerler var, bunlarla ilgili halkımızın fikrini mutlak alacağız ona göre yol haritasını belirleyeceğiz, acele etmeden doğru karar vermeliyiz. Belediye binasının cadde üzerinde olması bir imaj olarak değerlendirebilir ancak hizmet binası yapıldığı bölgeyi kalkındırmalıdır. Cadde üzerine yoğunlaşmadan daha uygun bölgelerde bu hizmet binasını yapmalıyız. Yinede halkımız burayı uygun görürse yeni hizmet binası buraya yapılır” diye konuştu.

Polat, “Arakan’da Yaşanan Vahşete Sessiz Kalmayalım” Polat, “Arakan’da Yaşanan Vahşete Sessiz Kalmayalım”