Yeşilyurt'tan Suriyeli Misafirlerimize Yardım

Yeşilyurt'tan Suriyeli Misafirlerimize Yardım

Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt İlçe Müftülüğü işbirliği ile Suruç’taki Suriyeli misafirler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan gıda ve giyecek taşıyan tır dualarla uğurlandı.
Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen  “Yeşilyurt’tan Suriyeli Muhacirlere Yardım Kervanı” kampanyası çerçevesinde toplanan gıda ve giyecek yüklü tır yola çıktı. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen uğurlama programına Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen,  Belediye Başkan Yardımcıları ve davetliler katıldı. 


Çimen: ‘Peygamberimiz Hz. Muhammed  (SAV) örnek almalıyız’
Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen yaptığı konuşmada,  “Yeşilyurt kaymakamımız ve Yeşilyurt belediye başkanımızın önderliğinde Suruç’taki Suriyeli kardeşlerimize iletilmek üzere “Yeşilyurt’tan Suriyeli Muhacirlere Yardım Kervanı” kampanyası düzenlendi. Bizim kültürümüzde yardımlaşma vardır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hadisinde “Allah-u Teâlâ ben yemek istedim beni doyurmadınız, ben su istedim bana su vermediniz, ben hasta oldum beni ziyaret etmediniz dediğinde Kulları; Ya Rabbi sen Âlemlerin rabbisin seni nasıl ziyaret ederiz, sen nasıl hasta olursun, sen nasıl acıkırsın dendiğinde Allah(c.c); Falanca yerde filanca kullarım aç idi! Yemeğe suya ihtiyacı vardı, hasta idi. Eğer onları ziyaret etseydiniz onlara yedirip içirseydiniz, beni doyurmuş, yedirmiş içirmiş olurdunuz. Belirttiği gibi Peygamberimiz (sav) örnek alarak mümin kardeşlerimize yardım etmeliyiz. Bu yardım kampanyasında emeği geçen bütün kardeşlerime canı gönülden teşekkür ediyorum. Dünya’da zulüm gören bütün müminlerin Allah yar ve yardımcıları olsun” dedi.


Polat: ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Böylesine güzel bir yardım programında bulunduğumuz için Rabbime binlerce kez hamd ediyorum. Cuma namazında ilan edip başlattığımız kampanyada vatandaşlarımızın Suruç’taki kardeşlerine sahip çıkma istekleri bizleri mutlu etti. Biz büyük bir milletiz. Biz medeniyet timsali Osmanlı’nın torunlarıyız. Peygamberimiz (sav)  Hadisi Şerifinde; “ Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” buyurmaktadır. İşte bu dinin bir gereği olarak ve “Müminler ancak kardeştir” ayetini örnek alarak Suriyeli kardeşlerimize yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Rabbim emeği geçen bütün kardeşlerimden razı olsun”  diye konuştu.


Babahanoğlu ‘Yeni Türkiye olarak bir buçuk ile iki milyon arası insana sahip çıkmaktayız’
Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ise, “ Bizim milletimiz kadir şinas, yardım sever bir millettir. Tarih boyunca mazlumların diline, ırkına, mezhebine bakmadan el uzatmış desteklemiştir. Dünyanın her yerinde zulüm gören kardeşlerimize Yeni Türkiye olarak ecdadımız Osmanlı gibi yardım etmeye, sahip çıkmaya devam edeceğiz! Yeni Türkiye olarak bir buçuk ile iki milyon arası insana sahip çıkmaktayız. Bu davranış hem dinimizin emri, hem de insanlığın gereğidir. Mazlum olan Suriyeli kardeşlerimize belediyemizin ve imam arkadaşlarımızın gayretleriyle bir tır dolusu yiyecek ve giyim malzemesi göndermekteyiz. İnşallah bu yardımların bir nebze de olsa mazlum kardeşlerimize faydalı olmasını diliyorum” ifadelerini kaydetti.


Konuşmaların ardından yardım tırı dualarla uğurlandı.

Yayınlanma Tarihi: 1 Ekim 2014, Çarşamba