M. Naci ŞAVATA

 

M.Naci ŞAVATA

Belediye Başkan Yardımcısı 

 1947 Yılında Malatya da doğdu. İlk Orta ve Lise tahsilini Malatya da bitirip Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine girdi. İşletme ve Muhasebe bölümünden  mezun oldu.
     
    Askerliğini Hava Kuvvetlerinde yaptı. Bir özel şirkette Muhasebe şefi olarak göreve başladı.   
    
     1963 yılında futbola başladı. Malatya amatöründe Hürriyet Gençlik de kalecilik yaptı. Malatyaspor kuruluşunda kaleciliğini yaptı. Ankara Petrol Ofisi Futbol Takımına 1968 yılında transfer oldu. 1972 yılında tekrar Malatyaspor’a geçti. 1974 yılında Profesyonellik hayatını bitirdi. Amatör takımlarla ilgilendi. Futbol Antrenörlüğü ve Futbol Hakemliği yaptı. 1978 yılında  Malatyaspor Başkanlığını yaptı. Çeşitli dönemlerde de Malatyaspor Genel Kaptanlığı ve Yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2 kere Malatyaspor Kayyum Başkanlığı yaptı
 
     1975 yılında Milli Selamet Partisinde siyasete başladı. Malatya İl Yönetimine seçildi.     1976 yılında Hak-İş Konfederasyonun kurucu üyeliğini yaptı. 1977 aralık ayında Malatya Belediye Meclisi üyeliğine seçildi. Malatya Belediye Başkan vekili ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Nisan 1978 tarihine kadar Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ile çalıştı. Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu Şehit edildikten sonra, O’nun yerine vekalet etti. Bir müddet sonra Malatya Belediye Başkanlığına Mansup olarak atandı. Bu görevi Aralık 1979 tarihine kadar yürüttü. Daha sonra  Çeşitli Ticari faaliyetlerde bulundu. 

    . 1980 yılı siyasi yasaklılar arasına katıldı. 1984 yılında tekrar siyasete Refah Partisinde devam etti. 1984 ve 1989 Mahalli seçimlerinde Refah Partisinden Malatya Belediye Başkan adayı oldu. Seçilemedi. 1994 yılında tekrar Malatya Belediye meclisine seçildi. Ve 1994-1999 yıllarında Belediye Başkan vekilliklerinde bulundu. Belediyenin çeşitli komisyonlarında başkanlık yaptı. Belediye Encümen Başkanlığını yürüttü. 1999 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde Fazilet Partisi Malatya 4. sıra milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

     Çeşitli Hayır Vakıfları ve Derneklerinde çalışmalarda bulundu. Malatya Fikir Adamları Derneğinin Başkanlığını yaptı.

      7 yıl ücretli, Lise öğretmenliği yaptı. 

      2009 yılında yapılan mahalli seçimlerde AK Parti’den Malatya İl Genel Meclisi Üyesi seçildi.
      2009-2014 yıllarında İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulundu
      2019 Malatya mahalli seçiminde Yeşilyurt Belediye meclis üyeliğine seçildi.
      15.03.2022 tarihinde Yeşilyurt  Belediye Başkan Yardımcılığına atandı.
     Tarım ve Hayvancılıkla iştigal etti. Evli, 4 çocuğu vardır.