“Hayata Geçecek Projeler İle İlçemizin Turizm Potansiyeli Artacak”

“Hayata Geçecek Projeler İle İlçemizin Turizm Potansiyeli Artacak”
Yayınlanma tarihi, 13 Eylül 2018

 

YEŞİLYURT’TA ‘SAVUNMA SANAYİ VE SAVAŞ MAKİNALARI AÇIK HAVA MÜZESİ’ KURULUYOR

Yeşilyurt Belediyesi, bölgenin turizm ve ekonomik hayatına büyük kazanımlar sağlayacak olan ‘Beylerderesi Şehir Parkı’ projesi kapsamında uçak ve tank başta olmak üzere askeri teçhizatların sergileneceği ‘Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesi’ için çalışmalara hız verdi.

1968 MODEL F-4 FANTOM BOMBARDIMAN UÇAĞI YEŞİLYURT’A GETİRİLDİ

Yeşilyurt Belediyesi, ‘Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesi’ kurarak bu alanda da bölgede ki ilk müzeyi Malatya’ya kazandırıyor.

Bir milyon 350 bin metrekare alan üzerinde, bölgenin en büyük sosyal yaşam alanı olarak Malatyalıların hizmetine sunulacak olan ‘Beylerderesi Şehir Parkı’ projesi içerisinde yer alacak Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesinde sergilenecek askeri teçhizatlar müzede ki yerini almaya başladı.

Eskişehir, Konya ve Malatya’da ki askeri faaliyetlerde farklı zamanlarda görev yapan, uçuş süresi dolduğu için Eskişehir Birinci Hava İkmal Komutanlığı'nca hibe edilen 1968 model F-4 fantom bombardıman uçağı gerekli yazışmaların ardından 3 TIR ile taşınarak müzenin yapılacağı alana getirildi. Vinç yardımıyla TIR'lardan indirilen parçalar, uzman ekiplerin gözetiminde birleştirildikten sonra müzede sergilenecek.

Müzede ayrıca tank, panzer, ZBT ve birçok savaş içerisinde kullanılan araç ve aletlerde yer alacak.

MİLLETVEKİLİ KÂHTALI İLE BELEDİYE BAŞKANI ÇINAR ALANDA İNCELEMELERDE BULUNDU

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, müzede sergilenecek F-4 fantom bombardıman uçağının getirilmesi nedeniyle müzenin yapılacağı alanda ve proje üzerinde incelemelerde bulundular.

“MALATYA’NIN TURİZM POTANSİYELİNİ HAREKETLENDİRECEK DEĞERLİ BİR YATIRIM”

Malatya’nın turizm potansiyeline önemli katkılar sunacak olan Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesi’ni en kısa sürede hizmete açacaklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, farklı yatırımlar ve projelerle Yeşilyurt Markasını dünyaya tanıtmaya devam ettiklerini söyledi.

“BEYLERDERESİ ŞEHİR PARKIMIZI MÜZE VE DİĞER HİZMET GRUPLARIYLA HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Kültürel hizmetlerde örnek alınacak yatırımlarına bir yenisini daha ekleyecek olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde çıkmış olan savaş aletlerinin sergileneceği ‘Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesi’ni inşa edeceğiz. Müzemizde yer alacak 1968 model F-4 fantom bombardıman uçağı uzman ekiplerin gözetiminde Malatya’ya getirdik. Uçuş saati dolduğu için askeri envanterden çıkartılan bu uçağımız Eskişehir, Konya ve Malatya’da ki askeri faaliyetlerde farklı zamanlarda görev yapmış, ağır bombardıman uçağı olarak askeri kayıtlarda geçmektedir. Bölgemizin turizm potansiyelini artırmak, yerli ve yabancı turistlerimizin ilgisini kentimize ve ilçemize yönlendirmek adına önemli projelerimizden bir tanesi olan, Beylerderesi Göleti etrafındaki bir milyon 350 bin metrekare alanda hizmete sunacağımız ‘Beylerderesi Şehir Parkı’ projesinin içerisindeki her alanı müze başta olmak üzere farklı hizmet gruplarıyla anlamlandıracağız.10 dönümlük alan üzerinde hizmete girecek olan müzemizde yer vereceğimiz askeri alet ve teçhisatların tanıtımını yapacağız.Her aşamasını büyük bir titizlikle sürdürdüğümüz müzemiz hizmete girdiği zaman içerisindeki farklı savaş aletleri, uçaklar ve tankların büyük ilgi göreceğine eminim, çok farklı savaş aletlerini buraya kazandıracağız.  Bölgemizin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak olan müzemizde rölyef çalışmaları, tablolar, resimler ve silüetler ve diğer askeri malzemeleri yer alacak. Müzede yer alacak olan askeri aletleri getirmeye başladık, en geç bir veya iki ay içerisinde müzemizi halkımızın hizmetine açacağız. Burası Malatya’nın en güzel bölgeleri arasındadır, yaklaşık 900 dönümlük alanı rekreasyon, yeşillendirme ve hizmet alanlarıyla daha güzel hale getireceğiz. Önümüzdeki yıl gölet içerisinde sulama suyu da tutmaya başlayınca burayı ziyaret edecek olan hemşerilerimizin yanısıra yerli ve yabancı turistlerimiz bir yandan keyifli vakit geçirirken diğer taraftan müzemiz başta olmak üzere diğer tematik alanlarımızı gezme fırsatına ulaşmış olacaklar. “ dedi.

“YAPILAN YATIRIMLARLA BÖLGEMİZİN TURİZM POTANSİYELİ ARTIYOR”

Malatya’ya farklı bir yatırım kazandıran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ı kutlayan AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı ise, “Böylesine anlamlı ve değerli bir yatırımdan dolayı Belediye Başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Bir ülkenin dinamikleri içerisinde savaş, askeri güç ve emniyet çok önemli bir yer kaplamaktadır. Yeşilyurt Belediyemizde savaş aletleri ve diğer askeri teçhisatların tanıtımını yapmak amacıyla Beylerderesi Şehir Parkımız içerisindeki 10 dönümlük alana kazandıracağı Savunma Sanayi ve Savaş Makinaları Açık Hava Müzesi bölgemizin ve kentimizin gelişimine ışık tutacak, Malatya’ya ayrı bir değer kazandıracaktır. Belediye Başkanımız görevi devr aldığı günden beri yerel hizmetlerdeki büyük performansının yanında kültürel ve sosyal etkinliklerde ciddi katkılar sunması bizi mutlu etmektedir.Belediye Başkanımız Mehmet Çınar AK Belediyeciliğin gerekliliğini yerine getirmektedir, bizde her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Beylerderesi’nde hem göletimiz olacak hem de halkımızın ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde hizmet alanlarına sahip parkımız hizmete girecektir. Oturma alanları, tematik parkları, yürüyüş alanları, müze ve diğer aktivite alanlarıyla çok güzel bir park projesini inşallah halkımızın hizmetine sunacağız. Yeşilyurt Belediyemizde bu anlamda çok aktif bir çalışma gerçekleştirmektedir.” diye konuştu.