“Muharrem Ayına Kavuşmanın Manevi Huzuru İçerisindeyiz”

“Muharrem Ayına Kavuşmanın Manevi Huzuru İçerisindeyiz”
Yayınlanma tarihi, 18 07 2023

BAŞKAN ÇINAR’DAN MUHARREM AYI VE HİCRİ YILBAŞI MESAJI;

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Muharrem Ayı'nın başlaması ve Hicri Yılbaşı dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicreti sıradan bir göç değildir. Bu hicret karanlık bir çağa güneş gibi doğmuş ve aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur.” İfadelerine yer verdi.

Yazılı mesajında Hicri Yılbaşının İslam Âlemi için bir milat olduğunu vurgulayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan ve hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayına kavuşmanın manevi huzuru içerisindeyiz. Sevgili Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicreti esas alınarak hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem Ayı paylaşmanın, birlik ve beraberlik içinde olmanın hatırlandığı değerli zaman dilimlerimizden biridir.

İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı, içerisinde şükretmenin, ikramın, infakın, bir arada olmanın, bereketin adı olan Aşure Günü'nün de ilahi bereket ve feyziyle birlikte pek çok değeri içerisinde muhafaza etmektedir. Aynı zamanda zalime ve zulme boyun eğmeyen, adaletten ve doğruluktan ayrılmayan Peygamberimiz Hz. Muhammed(S.A.V.)’in sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır. 

Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşının Türk-İslam coğrafyası için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, dünyanın neresinde olursa olsun din kardeşlerimize ve insanlığa yapılan tüm zulümlerin son bulmasını, huzur ve kardeşliğin daim olmasını diliyorum. Bu vesile ile tüm hemşerilerimin ve Türk-İslam Âlemi’nin yeni “Hicri Yılını” tebrik eder, tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” dedi.