Yeşilyurt Belediyesi, Koronavirüs Tehdidinden Dolayı Tedbirleri Artırdı

Yeşilyurt Belediyesi, Koronavirüs Tehdidinden Dolayı Tedbirleri Artırdı
Yayınlanma tarihi, 20 Mart 2020

YEŞİLYURT BELEDİYESİNİN İLÇE GENELİNDE YAPTIĞI İLAÇLAMA, DEZENFEKTAN VE TEMİZLİK UYGULAMALARI

BELEDİYE BİNALARI VE SOSYAL TESİSLER İLAÇLANDI

Yeşilyurt Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan (Covid-19) Koronavirüsün ülkemizde görülmesinin ardından hizmet binaları ve kendisine ait sosyal tesisleri ilaçlayıp, dezenfektan etti. Personellerin ve vatandaşların ortak kullandıkları koridorlar, oturma alanları, lavabolar, tuvaletler, korkuluklar, banklar, asansörler ve tüm noktalar eğitimli kişiler tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı, insan sağlığına zararı olmayan dezenfektanlarla ilaçlandı.

PERSONELLER VE VATANDAŞLAR KOLONYA İLE KARŞILANIYOR

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatıyla, gerek personeller gerekse de iş ve işlemler için Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binasını ziyaret eden vatandaşlar, görevli personeller tarafından kolonya ile karşılanıyor.

UYARI LEVHALARI, HİZMET BİNALARININ FARKLI NOKTALARINA YERLEŞTİRİLDİ

Sağlık Bakanlığının tüm talimatlarını yerine getiren Yeşilyurt Belediyesi, ( Covid-19) Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirleri içeren 14 maddenin yer aldığı uyarı levhalarını, Hizmet Binalarının farklı noktalarına yerleştirdi.

PARKLAR TEMİZLENDİ, İLAÇLANDI

Yeşilyurt Belediyesi, çocukların sağlığı açısından risk oluşturabilecek durumları ortadan kaldırmak üzere ilçenin farklı bölgelerinde bulunan parklardaki çocuk oyun grupları, oturma grupları ve hizmet alanlarını dezenfektan etti.

YOLLAR SABUNLU SULARLA YIKANDI

Yeşilyurt Belediyesi Temizlik İşler Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında; Yeşilyurt’un dört bir tarafındaki cadde, sokak ve kaldırımları sabunlu sularla yıkadı.

MUHTAR EVLERİ İLAÇLANDI

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yaptırılan ya da bakım ve tadilatları yapılan Muhtar Evleri de, koronavirüs salgını nedeniyle baştan aşağıya temizlenip, ilaçlandı ve dezenfektan edildi.

BAŞKAN ÇINAR, İLAÇLAMA VE DEZENFEKTAN ÇALIŞMALARINI SÜREKLİ TAKİP EDİYOR

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da, gerek hizmet binaları, muhtar evleri, sosyal tesisler ve parklarda gerekse de ilçede hizmet veren işyerlerindeki temizlik çalışmalarını yerinde takip ederek, koronavirüs salgınına yönelik tedbirlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için çaba sarf ediyor.

Dünya genelinde yayılan virüs salgını nedeniyle rutin olarak devam eden temizlik çalışmalarına daha fazla ağırlık verdiklerini dile getiren Başkan Çınar, “ Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan salgının ülkemizde yaygın hale gelmeden bertaraf edilmesi adına Cumhurbaşkanımızın emirleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan talimatı yerine getirmek adına Yeşilyurt Belediyesi olarak çalışmalarımıza hız verdik. İlçemizin farklı noktalarında bulunan hizmet binalarımızda, sosyal tesislerimiz ve parklarımızda rutin olarak yaptığımız temizlik, dezenfekte ve ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürmekteyiz. Ekiplerimiz, vatandaşlarımızın ortak kullandıkları bütün hizmet binalarımızda, sosyal tesislerimizde, muhtar evlerinde, yollarda, kaldırımlarda, parklarda, oturma alanlarında, lavabo ve tuvaletlerde, dezenfektan çalışmalarını büyük bir özenle sürdürmektedir.  Virüse karşı alınacak önlemleri içeren uyarı levhalarımızı binalarımızın farklı noktalarına yerleştirdik. Ayrıca gerek personellerimiz gerekse de iş ve işlemler için hizmet binalarımızı ziyaret eden tüm hemşerilerimizi kolonya ile karşılamaya başladık. Çalışmaları bizlerde sürekli takip ediyoruz.” dedi.

BAŞKAN ÇINAR’DAN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA KAYISI VE KAYISI KOLONYASI HEDİYESİ

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, küresel bir tehdit haline dönüşen ‘Koronavirüs’ salgınından  Türkiye’nin en alt seviyede etkilenmesi, can kaybı olmaması ve vatandaşların gerekli tedbirleri alması noktasında ortaya koyduğu mücadeleyle milletin takdirini toplayan çok yoğun bir mesai yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, vücut direncini artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren Malatya Kayısısının yanı sıra Kayısı Kolonyası gönderdi.

“KAYISIMIZ, SAYIN BAKANIMIZIN ÇALIŞMA TEMPOSUNA KATKI SUNACAKTIR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ‘Koronavirüs’ salgınına karşı verdiği eşsiz mücadeleden dolayı teşekkürlerini gönderen Başkan Çınar, “ Ülkemizin, Çin’den tüm dünyaya yayılan ve küresel bir tehdide dönüşüp binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan ‘Koronavirüs’ salgınından asgari düzeyde etkilenmesi adına takdir edilecek bir mücadele ortaya koyan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya öncelikle şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi gönderiyorum. Koronavirüs salgınına karşı halkımızı bilinçlendirmek ve can kaybı olmaması adına yoğun bir mesai yapan, yorgun olmasına rağmen büyük bir hizmet aşkıyla üstlendiği zor görevi layıkıyla yerine getirip, milletimizin takdirini toplayan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya kayısı ve kayısı kolonyasıyla birlikte farklı kayısı çeşitlerinin olduğu bir paket gönderdik. Gece-gündüz demeden çalışan, emek sarf eden, mücadele eden Sayın Bakanımız inşallah kayısımızdan alacağı güç ve kuvvetle birlikte çalışma temposunu muhafaza edip, mücadelesini daha moralli ve kararlı bir şekilde sürdürecektir. Bizlerde kendisine desteğimizi ifade etmek adına kayısı hediyelerimizi gönderiyoruz. Bizler her zaman yanındayız, Cenab-ı Allah yardımcısı olsun.” diye konuştu.

“HALKIMIZIN VE ÇALIŞANLARIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN RANDEVULU SİSTEME GEÇTİK”

Yeşilyurt Belediyesi, yeni tip Koronavirüs ( Covid-19) tedbirleri kapsamında, personellerin ve vatandaşların sağlığını riske atabilecek durumları engellemenin yanı sıra daha hızlı ve daha sağlıklı hizmet vermek amacıyla randevulu sisteme geçti.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yeşilyurt Belediyesinin farklı birimlerinde iş ve işlemler yapacak olan değerli hemşerilerimiz 20 Mart 2020 Cuma gününden itibaren 444 8 9 10 nolu Çağrı Merkezimiz ile 0422 377 77 00 iletişim hattını arayarak, randevu almaları gerekmektedir. Koronavirüs salgınından uzak durmak amacıyla alınması gereken tedbirler arasında kalabalık ortamlarda bulunulmaması uzmanlar tarafından hassasiyetle ifade edilmiştir. Bizlerde bu hassasiyeti ön plana koyup, Hizmet Binalarımızda kalabalık ortamlar olmaması adına hem personellerimizin hem de vatandaşlarımızın sağlık ve sıhhatini düşünerek virüs tehdidi ortadan kalkana kadar randevulu sistemle çalışmalarımızı sürdürme kararı aldık. “ dedi.

YEŞİLYURT BELEDİYESİ BİRİM MÜDÜRLÜKLERİ DÂHİLİ TELEFON NUMARALARI:

Özel Kalem Müdürlüğü:5005/5006

İnsan Kaynakları Müdürlüğü: 4455

Destek Hizmetleri Müdürlüğü: 4158

Tesisler Müdürlüğü: 4546

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü:4383/4411/4381

Mali Hizmetler Müdürlüğü: 4529 /4528

Zabıta Müdürlüğü: 4852

Ruhsat Müdürlüğü:4673

Etüd Proje Müdürlüğü: 0422 502 20 41/DÂHİLİ: 17

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü: 4504/4503

Gençlik ve Spor Müdürlüğü: 4776

Park ve Bahçeler Müdürlüğü: 4630

Temizlik İşler Müdürlüğü: 0422 502 03 23

Yazı İşleri Müdürlüğü:4833

Hukuk İşleri Müdürlüğü:4351

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü: 4702/ 4708

Fen İşleri Müdürlüğü: 4596

Strateji Müdürlüğü: 4726

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü: 4801

Muhtarlık İşler Müdürlüğü: 4596

AR-GE Müdürlüğü: 4724

Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü: 4202

Basın-Yayın Şefliği: 4017/4018

Evlendirme Birim Şefliği: 4251

Bilgi İşlem Şefliği:4051/4053

Çevre Koruma Şefliği: 4106

Yeşilyurt Kent Konseyi: 4929

Yeşilyurt Personel A.Ş.:4235

Güvenlik Birimi: 4160/4170

Veteriner Klinik: 4802

 

MARKETLER DENETLENDİ

Yeşilyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, korona virüs nedeniyle vatandaşların yoğun talep gösterdiği kolonya, dezenfektan ve gıda ürünleri satan işyerlerine yönelik denetimlerini artırdı.  Başkan Çınar, hijyen, temizlik ve gıda ürünlerinde yaşanabilecek yüksek fiyatlandırmanın önüne geçmek için denetim ve kontrolleri artırdıklarını söyledi.

 

KÜRESEL BİR TEHDİDE DÖNÜŞEN ( COVİD-19) KORONAVİRÜS’TEN KORUNMANIN 14 KURALI!

1 - Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2 - Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3 - Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

4 - Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.

5 - Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

6 - Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

7 - Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8 - Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

9 - Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

10 - Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11 - Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

12 - Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

13 - Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

14 - Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.