Murat Alabaş
İYİ Parti

Murat Alabaş      <br/> İYİ Parti
Yayınlanma tarihi, 02 Mayıs 2019

Meclis Üyesi
Ekonomist

ÖZGEÇMİŞ

Murat ALABAŞ  10.12.1966 yılında  Malatya’da Kernek Mahallesinde doğmuştur. İlk Okulu Fırat İlk Okulunda,  Orta Okulu ATATÜRK  Orta Okulunda okuduktan sonra, Lise eğitimini Malatya Turan Emeksiz Lisesinde (1982-1983) tamamlamıştır. Antalya Otelcilik ve Turizm Okulu mezunudur. 1995 yılına kadar Antalya’da turizm sektöründe yöneticilik yapmıştır. 1995 yılından itibaren Almanya’da Yüksek Lisans ve Master tezi yapmıştır. ( Türkçe; İngilizce ve Almanca olarak hazırladığı Master tezinin konusu Türkiye’nin cari açığıdır. Doktora çalışması devam etmektedir ). Doktora tezi Avrupa’da özelliklede  Almanya’da yaşayan Türklerin  Alman ekonomisine katkısıdır.

Almanca ve İngilizce Ekonomi alanında birçok makalesi bulunmaktadır. Yerli ve yabancı basında Avrupalı Türklerin sorunları ile ilgili yazılar  ve makaleler yayınlanmıştır. 

1996 yılında Almanya’nın Mannheim şehrinde Türk  Alman İş  Adamları Derneği kurucu üyesidir. 2013 yılında Almanya’da Türklerin arasında yılın  iş  adamı seçilmiştir. 1999 yılında Türkiye  sınırları  dışında  ilk resmi Mannheim Malatyalılar Derneğini 16 kurucu arkadaşı ile beraber kurmuştur. 2012 yılına  kadar Mannheim Malatyalılar  dernek başkanlığını yürütmüştür. 

2007 yılında kurucusu olduğu Avrupa Malatyalılar Federasyonu 44 kurucu üyesinden  birisidir.

2013 yılından beri Avrupa kanunlarına göre Resmi Avrupa Malatyalılar Federasyonunun halen Genel Başkanıdır (www.amdf.de).

1995 yılından beri Almanya’da aktif olarak judo, güreş ve ju jutsu yapmaktadır. Dünya  ju jutsu federasyonu üyesidir. Ju jutsu Antrenör ve hocasıdır. Ayrıca 1995’dan beri Malatya Avcılık ve Atıcılık Derneği üyesi ve lisanslı silah atıcılık sporcusudur. Seyahat etmek, okumak ve spor yapmak hobileridir. 

Türkiye’de ve Avrupa’da aktif siyaset yapmaktadır. 2015 yılı haziran ayı seçimlerinde  Avrupalı Türklerin kontenjanından TBMM Milletvekili Aday Adayı olmuştur. 2019 yılında Malatya Yeşilyurt ve Malatya Büyükşehirde  Ak Parti’den meclis üyesidir. 

İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir. 1996 yılından beri evli olan ALABAŞ 3 çocuk  babasıdır.