“Bayramın Huzur Ve Güzelliğini Hep Birlikte İdrak Ediyoruz”

“Bayramın Huzur Ve Güzelliğini Hep Birlikte İdrak Ediyoruz”
Yayınlanma tarihi, 21 Ağustos 2018

 

GEDİK NAMAZGÂH ALANI BAYRAM NAMAZINDA DOLDU TAŞTI

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi, minber ve mihrap yenilemesinden sonra hazır hale getirilen Gedik Namazgâh’ta Kurban Bayramı namazının heyecanı yaşandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri Namazgâh alanı doldu, taştı.

YEŞİLYURT’TA ‘NAMAZGÂH’ GELENEĞİ YAŞATILMAYA DEVAM EDİYOR

Osmanlı İmparatorluğu döneminde vakit namazları ve Cuma namazları dışında bayram namazlarına ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi bir dokusu bulunan Namazgâh kültürü Yeşilyurt’ta yaşatılmaya devam ediyor.

Geleneklerin unutulmamasının yanı sıra bu önemli kültürü yaşatmak adına her yıl olduğu gibi namazgâh alanında kılınan Kurban Bayramına 7’den 70’e tüm vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BAŞKAN ÇINAR, VATANDAŞLARLA TEK TEK TOKALAŞIP BAYRAMLARINI KUTLADI

Kurban Bayramı namazı için erken saatlerde alana gelenleri karşılayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, vatandaşların bayramlarını tebrik ederek kutladı. 

Bayram namazı öncesi İslam Âlemi için dualar edildi. Kurban Bayramının nasıl kılınacağına dair cami cemaatine bilgi verildikten sonra saatlerin 06.26 göstermesi ile birlikte bayram namazı kılındı.

Bayram namazının ardından verilen hutbede kurban kesmenin önemine vurgu yapılırken,  bayramların barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olması için dualar edildi.

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı-AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,  kılınan bayram namazından sonra vatandaşlarla tek tek tokalaşarak bayramlarını tebrik ettiler.

“BAYRAMLAR SEVGİ, SAYGI VE KARDEŞLİK BAĞLARININ KUVVETLENMESİNE VESİLE OLMAKTADIR”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, her yıl olduğu gibi Gedik Tepesindeki Namazgâh alanında kılınan bayram namazına gösterilen ilgi ve alakanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

İslam Âlemi ile tüm vatandaşların Kurban Bayramını tebrik eden Başkan Çınar, “Bizi Kurban Bayramına eriştiren Cenabı Allah’a hamd ediyoruz. Bayram namazımızı kıymetli hemşerilerimizle birlikte Gedik Namazgâh alanında hep birlikte edâ etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar Müslümanlar arasındaki sevgi, saygı, kardeşlik  duygularının pekişmesine, birlik ve beraberliğin kuvvetlenmesine vesile olmaktadır. Namazgâh alanımızda birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yine bir bayram namazını eda etmenin derin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Huzur ve güzelliklerin doruk noktaya ulaştığı Namazgâh alanımız her yıl olduğu gibi yine bayram namazında doldu taştı, vatandaşlarımız yan yana, omuz omuza kardeşlik içerisinde bayram namazlarını kıldılar. Rabbim birliğimiz ve beraberliğimizi daim eylesin. Cenab-ı Allah keseceğimiz kurbanları dergahı izzetinde kabul buyursun inşallah. Kurban Bayramı'nın bütün insanlığımızın kalplerinin birbirine yakınlaşmasını sağlamasını temenni ediyorum. Vatan toprakları için şehit düşen tüm aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimizi de şifalar diliyorum. Bütün İslam Âleminin, milletimizin ve hemşerilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“BAYRAMIN HUZUR VE GÜZELLİĞİNİ HEP BİRLİKTE İDRAK EDİYORUZ”

Vatandaşlarla birlikte bayram namazını kılan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı-AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci ise yaptığı konuşmada, “ İslam Ümmetinin ve aziz milletimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum. Bayramlar birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşliğimizin daha fazla kenetlendiği günlerdir. Yeşilyurt Belediyesini öncelikle bu güzel Namazgâh alanından dolayı tebrik ediyorum. Malatya’lı ve Yeşilyurt’lu hemşerilerimiz son yıllarda buraya çok fazla ilgi gösteriyorlar, namazlarımızı hep birlikte edâ ediyoruz. Yeşilyurt’lu hemşerilerimiz inşallah gülen yüzleriyle büyümesini her geçen gün sürdüren büyüyen sevdamız Yeşilyurt’ta yaşamaktan daha fazla mutlu olurlar. Bayramların halkımızın mutluluğuna mutluluk katmasını temenni ediyorum Huzur ve güven içerisinde bayramlarımızı edâ etmeyi bize nasip eden Cenabı Allah’a binlerce kez hamd ediyoruz. Ülkemizi, milletimizi bölmek ve parçalamak adına planlar yapıp, ülkemize terör örgütleriyle saldırmaya kalkanlar olsa da bizler birliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe, inancımızı koruduğumuz, kardeşliğimizden ödün vermeyip selam ve güzellikleri yaydığımız sürece bunu başaramayacaklardır.  Ekonomik terörün çeşitlerini ülkemizde yaşatmaya çalışsalar da Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu badireleri ve tehlikeleri de Allah’ın izniyle atlatacağız. Biz güçlü Türkiye’nin oluşmasını istiyoruz, milletçe de bu anlamda çalışıyoruz. Güçlü bir Türkiye bölgesine ve dünyaya barış ve huzur getirecektir.” diye konuştu.

YEŞİLYURT BELEDİYESİNDEN ÇİKOLATA İKRAMI

Namazgâh’taki bayram namazına katılan vatandaşlara Yeşilyurt Belediyesi tarafından çikolata ikram edildi.

Kurban Bayramının tüm İslam âlemine hayır, bereket ve huzur getirmesi temennisinde bulunan vatandaşlar, manevi bir havada kılınan namazın ardından dini vecibelerini verine getirmek için aldıkları kurbanlıklarını kestiler.