“Bir Ekmek Eve, Bir Ekmek Emanete”

“Bir Ekmek Eve, Bir Ekmek Emanete”
Yayınlanma tarihi, 04 Eylül 2018

 

 ‘EMANET EKMEK’ PROJESİYLE HAYIRSEVERLER İLE İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLAR ARASINDA KÖPRÜ KURULDU

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yardımlaşma ve dayanışma kültürünün toplumda daha da kuvvetli hale gelmesi adına 2015 yılında başlatılan ve şu anda 71 fırında devam eden ‘Emanet Ekmek’ projesinin hayırseverler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar arasında köprü vaziyeti gördüğünü söyledi.

“HALKA HİZMET HAK’KA HİZMET ANLAYIŞIYLA İHTİYAÇ SAHİBİ HEMŞERİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

‘Emanet Ekmek’ projesine destek veren fırınları ziyaret ederek ekmek yardımları hakkında bilgiler alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘Halka hizmeti, Hakk’a hizmet’ anlayışı çerçevesinde ekonomik durumu yeterli olmayan ailelere ve kimsesiz vatandaşlara yiyecek, giyecek, yakacak ve ekmek yardımlarına aralıksız devam ettiklerini ifade etti.

 ‘BİR EKMEK EVE, BİR EKMEK ASKIYA GELSİN, İHTİYACI OLAN EMANETTEN ALSIN’ 

 ‘İyilik Askıda Kalmasın’ sloganıyla fırında ekmek alan vatandaşların emanete ekmek bırakabilmesi için dijital bir platform oluşturulduğunu belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘Bir Ekmek Eve, Bir Ekmek Askıya Gelsin, İhtiyacı Olan Emanetten Alsın’  anlayışıyla yürütülen projenin ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında köprü görevini üstlendiğini söyledi.

 “PROJEMİZ YEREL YÖNETİMLER TARAFINDAN MODEL OLARAK ALINMAKTADIR”

İhtiyaç sahibi ailelere ‘Gönül Belediyeciliği’ kapsamında yardım eli uzatmanın en önemli görevleri arasında yer aldığını hatırlatan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “2015 yılında başlattığımız ‘Emanet Ekmek’ projemize gösterilen büyük ilgi hepimizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Özellikle bağış yapan ile ekmek alanların bir birini görmediği ve tanımadığı bu yöntem ile ihtiyaç sahibi hemşerilerimiz uygulamanın yapıldığı fırından ekmeğini kolaylıkla alabiliyor. Proje kapsamında bugüne kadar 740 bine yakın ekmek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize bağışlandı. İlçemizin farklı bölgelerinde hizmet veren 71 fırında uygulanan bu projemize sahip çıkan hayırsever vatandaşlarımızın katkısı ve desteklerini takdirle karşılıyoruz. Projemiz toplumdaki paylaşım ve yardımseverlik duygularının hala diri ve canlı kaldığını hepimize bir kez daha göstermiştir. Kıymetli hemşerilerimiz evine bir adet ekmek alırken bir ekmekte ihtiyaç sahibi insanlarımız için buraya bağışlıyor.  ‘Emanet Ekmek’ projemizin gelişmesi ve büyümesine katkı sunan hemşerilerimiz yardımlaşma kültürümüzü bir kez daha göstermiştir. Projemiz birçok yerel yönetim tarafından model olarak alınmaktadır. Yeşilyurt’ta hiçbir hemşerimizin aç ve açıkta kalmasına gönlümüz razı olmaz, nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onun yanındayız. İlçemizin en ücra noktasında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşımızın sıkıntısı bizim kendi derdimiz, sıkıntımızdır. Onların ihtiyaçlarına en güzel şekilde cevap vermek adına hizmetlerimizi aralıksız sürdürmekteyiz.” dedi.

“SOSYAL PROJELERİMİZ TOPLUMSAL PAYLAŞIM VE DAYANIŞMAYA KATKI SUNUYOR”

 ‘Ekmek Kart’ uygulamasıyla da bugüne kadar toplam 3 bin 344 aileye 3 milyon 955 bin 735 adet ekmek yardımı yaptıklarını sözlerine ekleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Sosyal Belediyecilik’ alanında ödüle layık görülen ‘Keşke’ projesi başta olmak üzere Baştâcı, Emanet Ekmek, Ekmek Kart, Emanet Çarşı, Gurbet Değil, Hayat Seninle Güzel ve Bir Yastıkta projelerinin toplumsal paylaşım, kardeşlik ve dostluk bağlarının kuvvetlenmesine katkı sunduğuna dikkat çekti.

“YEŞİLYURT BELEDİYESİ, SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BAYRAĞI ZİRVEYE TAŞIMIŞTIR”

‘Emanet Ekmek’ projesinden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sunan Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, “Osmanlı İmparatorluğu döneminde zengin ile fakiri buluşturan sadaka taşları diye bir gelenek vardır, askıda ekmek gibi ekmek yardımları da bu geleneğin devamı olarak görülmektedir. Yeşilyurt Belediyemizin 71 fırında sürdürdüğü bu projeyle hayırsever vatandaşlarımız ekmek yardımlarını ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırabiliyor. Projeye sahip çıkan hayırsever kardeşlerimiz iki ekmek evine alırken iki ekmekte ihtiyaç sahibi kardeşlerime bağışlayabiliyor. Sosyal ve kültürel belediyecilikte farkındalık oluşturan hizmet ve projeler üreten Yeşilyurt Belediyemiz bu alanda bayrağı zirveye taşımıştır” diye konuştu.

“YARDIMLAŞMA BİLİNCİNİN CANLI TUTULMASI İÇİN DEĞERLİ BİR PROJE”

Vatandaşlarda yardımlaşma bilincinin canlı tutulması için yapılan projeye destek verdiklerini ifade ederken, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve ekibine böylesine duyarlı bir çalışmadan ötürü teşekkür ettiler.

BAŞKAN ÇINAR’DAN EKMEK BAĞIŞI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘Emanet Ekmek’ projesine destek veren fırınları ziyareti sırasında ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılması için ekmek yardımında bulunmayı da ihmal etmedi.